REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Tyto testy odhalí hladinu hormonu AMH. „Opravdu hodně laicky a zjednodušeně bychom mohli říci, že test ukáže kapacitu a množství vajíček ženy. Hodnota tohoto hormonu je ukazatelem, jestli je počet vajíček dostatečný a tím pádem je žena schopna otěhotnět nebo zda schopnost otěhotnění klesá. Toto vyšetření určí pravděpodobnost otěhotnění,“ vysvětluje princip vyšetření primářka Oddělení klinických laboratoří a transfúzní služby novoměstské nemocnice Vlasta Musilová.

 

REKLAMA

Toto vyšetření je vhodné pro ženy, které odkládají těhotenství do pozdějšího věku, pro ženy s rodinnou zátěží předčasné menopauzy, po operacích na vaječnících nebo s diagnostikovanou endometriózou. „Jako první toto vyšetření začala poskytovat reprodukční centra. Například vyšetření šance ženy otěhotnět při umělém oplodnění se bez této metody neobejde,“ dodává primářka Musilová.

„Jedná se o klasický odběr krve. Velkou výhodou tohoto vyšetření je, že hladina hormonu se mezi menstruačními cykly ani v jeho průběhu nemění. Vyšetření může žena podstoupit v jakýkoli den menstruačního cyklu,“ upozorňuje analytička novoměstské laboratoře Veronika Mikešová.

Kdo krev odebere? „Žena může požádat svého gynekologa. Krev se odebírá nalačno klasickou odběrovou soustavou. Odebranou krev pak žena donese na naše oddělení klinické biochemie. Ještě ten den se od nás dozví výsledky,“ říká analytička Mikešová.

Novoměstské laboratoře provedly již ke stovce těchto vyšetření. „Všechna vyšetření, řekněme zkušební, ověřila doporučená rozmezí hladiny hormonu AMH,“ doplňuje informace primářka Vlasta Musilová.

Vyšetření hladiny AMH laboratoř novoměstské nemocnice nabízí každé úterý a pátek. Náklady na stanovení AMH v krvi nejsou v současné době hrazeny zdravotními pojišťovnami, proto lze tento parametr určit pouze za poplatek 620,- Kč. Tento je nutný uhradit na pokladně na ředitelství nemocnice.

 

REKLAMA