OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

sberny_dvur_ikoPřijede, vysbírá a zase odjede. Tak by se dalo charakterizovat konání Putujícího kontejneru kolektivního systému ELEKTROWIN. Ten jenom za uplynulý rok na Novoměstsku pohltil a ekologicky zrecykloval přes 24 tun elektroodpadu. Na takové množství mu přitom stačily jen dvě návštěvy regionu.

Během svého působení navštívil 26 obcí a pokaždé pomohl lidem, kteří nemají ve své obci sběrný dvůr, s recyklací. Obce na Vysočině Putující kontejner navštíví i v letošním roce.

„Z průzkumu víme, že klesá ochota lidí nosit vysloužilé elektrospotřebiče na sběrná místa, která jsou příliš vzdálená. Putující kontejner tak jen v mikroregionu Novoměstsko usnadnil recyklaci více než 19 tisícům obyvatel,“ uvádí Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN, a dodává: “Projekt Putující kontejner je sestaven tak, aby žádným způsobem nezatěžoval obecní rozpočty. Obce navštívené vloni dokonce ušetřily, a to celkem 1,5 milionu korun. Dalších více než 700 tisíc od nás získaly na pokrytí administrativy spojené s realizací .“

Speciálně uzamykatelný kontejner ELEKTROWIN přistaví na žádost svazku obcí či mikroregionu a společně s ním sestaví také jeho cestovní harmonogram. Kontejner se pak přemisťuje z jednoho místa na druhé, přičemž na každém místě se zdrží na dobu jednoho až tří dnů. O tom, že kontejner do obce dorazí, jsou obyvatelé obcí informování s měsíčním předstihem letáky a plakáty. „Díky ELEKTROWINU jsme se zbavili starostí se zajištěním sběru vysloužilého elektroodpadu. Putující kontejner si obyvatelé našich obcí nemohou vynachválit. Nejvíce oceňují, že nemusí nosit těžký elektroodpad daleko od svého bydliště,“ říká Irena Kulíšková, zástupkyně Mikroregionu Novoměstsko.

Za loňský rok se Putující kontejner v rámci celé České republiky zastavil na 424 místech. Více než čtvrt milionu jejich obyvatel se tak mohlo pohodlně a ekologicky zbavit vysloužilého elektrozařízení. Na jednoho obyvatele průměrně připadl více než jeden kilogram odevzdaného elektroodpadu. To v přepočtu znamená, že putující kontejner jen za minulý rok ušetřil více než 1,4 milionu kWh elektrické energie, 140 tisíc litrů ropy a zabránil vzniku přes 2800 tun oxidu uhličitého.
REKLAMA