cng humpolec ikonaDrtivá většina z téměř 50 plnících stanic stlačeného zemního plynu v Česku neumí poskytnout motoristům očekávaný standard prodeje, který má při tankování pohonných hmot na klasické čerpací stanici. Blízko dálnice u sjezdu na Humpolec byla však dnes slavnostně otevřena první plnící stanice stlačeného zemního plynu na Vysočině, která rozšířila stojany pohonných hmot běžné čerpací stanice.

Zemní plyn se postupně dostává blíž k motoristům a není palivem jen pro ty s aktivním zájmem, kteří často bojovali s problematickou dostupností plnících stanic nebo omezenými možnostmi platby prostřednictvím tankovacích automatů.

Otevření této ojedinělé plnící stanice se zúčastnil i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. „V souvislosti s tímto druhem pohonu a provozem našich příspěvkových organizací vedeme rozsáhlé diskuse. Uspořit jsme dokázali v nákupu elektrické energie i zemního plynu. Stlačený zemní plyn pro pohon vozidel může být vhodným doplňkem úspor v provozu našich organizací,“ přiblížil hejtman.

cng humpolec 1

Stlačený zemní plyn postupně přestává být alternativou, za benzinem a naftou je třetím nejvyužívanějším palivem. Přední světové automobilky už mají ve svém výrobním programu vozy s pohonem na CNG jako běžnou součást produkce. Předností perspektivního paliva je vysoký výkon a velmi nízké emise. Výhody jsou i ekonomické, cena za ujetý kilometr na CNG se pohybuje od 70 haléřů do 1,60 Kč/km. Náklady na pořízení osobního nebo lehkého užitkového vozu s pohonem na CNG jsou přitom srovnatelné s cenami aut s naftovými motory.


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA