Zástupci Třebíče a jihokorejského města Ulju-Gun včera uzavřeli memorandum o porozumění.  Jeho hlavními tématy jsou jaderná bezpečnost, místní rozvoj, propagace města a zřízení koordinační kanceláře, která se bude starat o vzájemnou výměnu zkušeností a komunikaci. Delegace složená ze zástupců Energetického Třebíčska, Okresní hospodářské komory Třebíč, Krajské hospodářské komory Vysočina, starostů Rouchovan a Dukovan, zástupců města Třebíče a firmy Nuvia se začátkem roku setkala v Jižní Koreji se zástupci firem a institucí zaměřených na jadernou energetiku.  

 

trebic korea memorandum TZ 2

foto zdroj: Grayling

Delegace jednala s vedením města Ulju-gun, na jehož samosprávním území je provozována jaderná elektrárna, s vedením společnosti KHNP, potenciálním dodavatelem výstavby 5. bloku v Dukovanech. Čeští zástupci navštívili KORAD, zajišťující uložení radioaktivních odpadů, a také se velice zajímali
o jaderné bloky Shin-Kori 4, což je první část reaktoru APR1400, který je již v provozu, a Shin-Kori 5
a 6, části reaktoru APR1400, které jsou před spuštěním, a které jsou budovány ve Spojených arabských emirátech. Pozornost zaměřili i na zkušenosti strojírenské́ firmy Doosan Heavy Industries and Construction, mateřské společnosti Doosan Škoda Power, která vyrábí komponenty do jaderných elektráren.  

Během této návštěvy současně vznikla myšlenka možného nastavení budoucí spolupráce mezi oběma městy, regiony nebo organizacemi, které je sdružují. Záměrem spolupráce je především výměna zkušeností a vzájemné́ sídlení́ praktických poznatků.

Energetické Třebíčsko uspořádalo s KHNP v květnu loňského roku kulatý stůl v Třebíči. KHNP zde představilo reaktor EU-APR a APR1000, potenciální reaktor pro projekt dostavby elektrárny Dukovany a také představu spolupráce s regionem. V létě 2017 připravila KHNP dobrovolnické́ dny svých zaměstnanců̊ a korejských studentů na Třebíčsku, pomáhali v zařízeních sociálních́ služeb. Korejská́ strana nabídla další́ partnerskou spolupráci mezi firmami, městy a obcemi jaderného regionu. Pokračovat tak bude spolupráce, která započala v loňskem roce s neziskovými organizacemi na Třebíčsku. Další́ forma spolupráce může být například v podpoře studentů jaderné energetiky.

„Mým osobním cílem je s městem Třebíč sdílet zkušenosti se životem vedle jaderné elektrárny, a také jak pracovat s místní ekonomikou až se jednou bude muset kvůli životnosti jaderná elektrárna uzavřít“, řekl Jang-Yul Shin, starosta města Ulju-Gun.

Starosta města Třebíč, Pavel Janata k tomu dodává: „Dnešní memorandum vnímám jako pokračování skvělých vztahů mezi našimi městy. Rád bych, aby se dnešní podpis co nejdříve přeměnil ve vzájemnou výměnu městských expertů.“

O spolupráci ČR a Jižní Koreji

Česká republika je pro Koreu významným partnerem v oblasti obchodu a průmyslu, a úspěch v tendru o dostavbu českých jaderných elektráren patří mezi klíčové priority společnosti. KHNP již více než 40 let staví a provozuje nejspolehlivější jaderné reaktory a jejich projekty dodržují časový harmonogram výstavby i sjednaný rozpočet. Pro český projekt počítá s reaktory generace III+, osvědčenou technologií, která splňuje nejvyšší bezpečnostní standardy.

Hlavním cílem společnosti je prohloubit spolupráci s českým energetickým průmyslem a lokálními firmami, které chce KHNP zapojit v maximální míře do svého dodavatelského řetězce. Služby českých dodavatelů do jaderného průmyslu jsou podle ní na špičkové úrovni a s řadou z nich již spolupráci zahájila.

"Naší snahou je nejen seznámit Českou republiku s našimi technologiemi, ale také navázat skutečná přátelství s lidmi, kteří s těmito technologiemi žijí v těsném sousedství“, řekl Harry Chang z KHNP.