febioNa 18. ročník filmového festivalu Febiofest zavítá řada osobností, mezi nimiž nebude chybět australský režisér Peter Weir, islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson nebo rakouský herec Helmut Berger. Agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí festivalu Pavel Sladký.

Slavnostní zahájení letošního ročníku Febiofestu odstartuje ve čtvrtek 24. března, kdy se v 19.30 uskuteční projekce tří zahajovacích snímků – thrilleru Fair Game, islandského Mama Gogo a minimalistického dramatu Odnikud někam režisérky Sofie Coppolové.

Peter Weir v Praze osobně představí svůj nový snímek Útěk ze Sibiře. "Peter Weir se v 70. letech podílel na úspěchu australské nové vlny, od roku 1974 potom točí v Hollywoodu. Je to opravu filmová Osobnost s velkým O," řekl o režisérovi Fero Fenič, ředitel festivalu.

Kromě Weira se filmoví fanoušci budou moci setkat například se slovenským hercem Milanem Lasicou nebo režisérem Rafi Pittsem. Tento původem íránský režisér na festivalu uvede novinku Lovec, snímek o zoufalém muži, který se snaží vzít spravedlnost do svých rukou.

Dalším hostem letošního ročníku bude rakouský herec Helmut Berger, který zářil například ve filmech Luchina Viscontiho Soumrak bohů nebo Rodinný portrét. Febiofest uvede Bergerův nejnovější film Pokrevní přátelství.

Islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson, autor Sokolů, Ďáblova ostrova a Dětí přírody, přijel se snímkem Mama Gogo. Tato tragikomedie vypráví o ambiciózním režisérovi, který právě dokončil film o starých lidech uprchlých z domova důchodců.

Celý filmový program doplní také 50 koncertů, které se stejně jako v předešlých ročnících uskuteční v garážích hlavního festivalového stánku, tedy kina Cinestar Anděl. Promítat se bude rovněž v Ponrepu, a dokonce na pražském letišti. Za vstupenky do hlavních kinosálů diváci zaplatí 85 korun, za projekce v Ponrepu po 60 korunách, na letišti Ruzyně se promítá zadarmo.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA