zima_lipnoUž třetí sezonu po sobě se nezmění ceny skipasů ve Skiareálu Lipno. Martin Řezáč ze z Lipnoservisu řekl v úterý novinářům, že v balíčku s ubytováním mohou lyžaři získat na skipasy padesátiprocentní slevu.

Bude-li počasí lipenským přát, začne zimní sezona na Lipně už v druhé polovině listopadu. "Obvykle to tak bývá, že koncem listopadu už nám počasí dovolí zasněžit svahy a otevřít sjezdovky. Budeme samozřejmě rádi, když tomu tak bude i letos," řekl Řezáč.

Po rekordní loňské sezoně, kdy na Lipno v zimě přijelo historicky největší množství návštěvníků, připravili ve Skiareálu Lipno pro letošní sezonu několik novinek. "Vloni přijelo 210 000 lidí. Pro zajímavost, na sousední rakouský Hochficht, který je třikrát větší, přijelo 240 000 lidí. Pro naše návštěvníky máme letos řadu novinek, jednou z nich je pobytový balíček se slevou na skipasy až 50 procent. Tou další je například možnost přihlásit děti do intenzivního lyžařského kursu, který je mnohem levnější než privátní instruktor, ale přitom stejně kvalitní s velkou mírou individuálního přístupu k žákům. Na jednoho instruktora připadnou tři žáci, dvouhodinový kurs bude stát 700 korun. Pro ilustraci, hodina privátního instruktora vyjde na 600 korun," vysvětlil Řezáč.

Lipenská lyžařská škola je největší v republice, k dispozici je 350 instruktorů. "Vyučujeme nejen děti a dospělé, ale budeme se více soustřeďovat i na handicapované lyžaře. Ti se budou moci naučit ovládat například i takzvané monoski, které budou k dispozici i v našich půjčovnách. Navíc nezbytný doprovod postižených sportovců bude lyžovat za symbolických 20 korun denně," dodal Vít Hovorka, šéf lipenské školy lyžování.
Změny nastaly i v lipenském Funparku. "Zatímco vloni byl park spíše pro zkušené snowboardisty, letos dráhu s překážkami pro ně zachováme, ale posuneme ji kousek stranou a volné místo budou moci využít ti méně zkušení a začátečníci, kteří se zábavnou formou můžou naučit snowboard ovládat," uvedl Řezáč.

Změní se i začátek provozní doby vleků. "Budeme začínat vždy od půl deváté ráno, tedy o půl hodiny dříve. To ocení zejména skalní příznivci volnějších, čerstvě upravených tratí, kteří vyjedou dříve, než nastoupí hlavní nápor lyžařů," podotkl Řezáč.

Letos poprvé vyjede jako v jediném zimním areálu speciální skibus, který od 18. prosince po následujících sto dní pojede každou půlhodinu mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou. Mohou jej zdarma využít nejen lyžaři, ale i místní, kteří pojedou třeba za prací. "Na provozu skibusu se domluvili společně všichni poskytovatelé služeb v okolí, kteří tak vyšli vstříc potřebám návštěvníků," sdělil Řezáč.

I když se na Lipně začne nejspíš lyžovat mnohem dříve, sezona oficiálně začne 18. prosince tradiční Lipenskou lyžařskou poutí. V lednu se pak lidé mohou těšit na další pravidelné akce. Od 7. do 9. ledna bude Lipno Ski Camp, kde si mohou zalyžovat nejen zdatní a závodní lyžaři, ale i postižení sportovci. "Od 14. do 16. ledna se připravuje akce Brusle pro život na tradiční lipenské bruslařské dráze. Letos pořídíme další strojní vybavení na údržbu, takže kromě dlouhé bruslařské dráhy chceme mít i regulérní rychlobruslařský ovál. Pokud se to podaří, máme příslib od Martiny Sáblíkové, že přijede a podpoří zájemce o bruslení z řad návštěvníků," doplnil Řezáč.

Lipno si oblíbili především tuzemští návštěvníci, kterých podle Řezáče bylo vloni 60 procent. "Kromě Jihočechů bylo nejvíce návštěvníků z Prahy, Středočeského kraje a jižní Moravy. Poprvé v historii měli místní ubytovatelé už v únoru na zbytek sezony zcela vyprodáno a zimní období se tak z hlediska návštěvnosti stalo významnější než letní. "Už teď hlásí ubytovatelé velký zájem o rezervace, pokud nám bude počasí přát, mohla by být letošní návštěvnost ještě větší," uzavřel Řezáč.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA