prednaska_relikviare_ckKdyž trpělivost rozkvetla aneb Klášterní práce českokrumlovských klarisek v 18.století, tak zní název přednášky o restaurování, která zahájí již 9. veřejný přednáškový cyklus Národního památkové ústavu v Českých Budějovicích. Od 15.00 hodin si mohou zájemci prohlédnout část zrestaurovaného relikviáře, tzv. paneau.

Přednáška se uskuteční v pondělí 20. září od 17.00 hodin v přednáškovém sále budovy NPÚ na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích. Již od 15.00 hodin bude na stejném místě k vidění tzv. paneau - zadní textilní panel do sarkofágového relikviáře s vyšívanou výzdobou.
Úvodní slovo k historii relikviářů v bývalém minoritském klášteře v Českém Krumlově pronese PhDr. Zdeňka Prokopová, s technologiemi restaurování a původním stavem panelu seznámí přítomné Mgr. Kateřina Cichrová. O detailech procesu restaurování budou přednášet restaurátorky Radka Kalabisová a Vladimíra Lipská.

prednaska_relikviare_ck_1
Paneau je součástí souboru 3 velkých a několika malých relikviářů, které se nalézaly v depozitářích bývalého minoritského kláštera v Českém Krumlově. Svaté ostatky byly dovezeny přímo z římských katakomb v druhé polovině 18.století českokrumlovským truhlářem. Pak byly vyrobeny samotné relikviáře, které byly v klášterní dílně klariskami nádherně vyzdobeny. Je pravděpodobné, že relikviáře pocházejí ze stejné dílny, protože jsou na nich použity stejné materiály i styl výzdoby. „Paneau je vyzdobeno barevnými korálky, hedvábnými květinami a drahými látkami. Na textilním panelu jsou našity také medailony, které ukrývají drobné ostatky světců,“ popsala zrestaurovanou část relikviáře Kateřina Cichrová.

prednaska_relikviare_ck_2
„Poznejte tajemství části relikviáře, který byl doposud ukryt v depozitářích a prohlédněte si na vlastní oči půvab vyšívané textilie klariskami v druhé polovině 18. století,“ láká na prezentaci zrestaurovaného paneau a samotnou přednášku Kateřina Cichrová. Od ledna 2011 si bude možné prohlédnout soubor relikviářů v chystaném Hradním muzeu v Českém Krumlově.

Více informací naleznete na webových stránkách www.npu-cb.eu
REKLAMA