V uplynulých dnech se podařilo zadržet dalších pět osob, které patřily do velkého drogového gangu výrobců a distributorů pervitinu, jejž kriminalisté odkryli minulý rok v říjnu. Počet zadržených se tak v této kauze zvýšil na 37, počet obviněných na 31 a počet vazebně stíhaných na 12.

Krajští kriminalisté pětici osob zadrželi při lednovém zásahu na teritoriu Zlínského a Jihomoravského kraje. „Dva z mužů – vzhledem k jejich předchozí trestní minulosti – zadrželi kolegové ze Zásahové jednotky z Brna. Kriminalisté pak pětici mužů ve věku od 22 do 62 let, z nichž je jeden cizinec, obvinili ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a na dva z mužů podali podnět na návrh na vzetí do vazby, který soud akceptoval,“ sdělila policejní mluvčí Lenka Javorková.

REKLAMA

Jednoho z mužů kriminalisté přistihli a zadrželi ve vozidle značky Audi A7. „Jelikož měli kolegové podezření, že zadržený ve vozidle převáží drogy, auto zajistili. K ohledání tohoto osobního vozidla přizvali kriminalisté psovoda se služebním psem, který se specializuje právě na vyhledávání omamných a psychotropních látek. Desetiletý služební pes jménem Cage kriminalistům označil v úložném prostoru vozidla místo výskytu drogy, které se zpočátku zdálo pro její uschování málo pravděpodobné. Kriminalisté tak museli část vozidla pracně rozmontovat a objevili velmi dobře utajovanou skrýš,“ pokračovala mluvčí s tím, že odtud vytáhli téměř 50 gramů krystalické látky a s největší pravděpodobností se jedná o pervitin, ale to potvrdí až výsledky znaleckého zkoumání.

Foto: archiv Policie ČR

 

Třem z pětice obviněných hrozí až desetiletý trest odnětí svobody, dvěma obviněným trest vyšší – až dvanáct let. Krajští kriminalisté na vyšetřování nejrozsáhlejšího případu na úseku drogové problematiky v historii Zlínského kraje nadále pracují.

Jak informovali v říjnu, hlavou početného pervitinového gangu byl čtyřiačtyřicetiletý muž z Uherskohradišťska, který výrobu drogy řídil a organizoval. V řadě případů se jednalo o zkušené pachatele s bohatou trestní minulostí, jejich činnost byla velmi sofistikovaná a latentní. Obvinění pervitin vyráběli několikrát týdně a měli desítky odběratelů nejenom ze Zlínského, ale i Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Kromě pervitinu distribuovali i marihuanu a obchodovali také s prekursory.

REKLAMA