V roce 2020 rostly spotřebitelské ceny v ČR nejvíce za osm let. Letos zdražování zmírní, i tak však zůstane znatelné

V roce 2020 spotřebitelské ceny vzrostly o 3,2 procenta, tedy nejvýrazněji od roku 2012. V roce 2012 činila inflace 3,3 procenta. Lidé v ČR tak loni čelili nejrazantnějšímu růstu spotřebitelských cen za posledních osm let. Taková situace přitížila zejména těm domácnostem, které se potýkaly se ztrátou zaměstnání, výpadkem či poklesem příjmu – začasté v důsledku koronavirové krize. 

Číst dál...

Sčítání netopýrů v letních koloniích

Jako každý rok, tak i letos proběhlo sčítání netopýrů v letních koloniích evidovaných na území Kraje Vysočina. Netopýři jsou živočichové s velmi specifickým způsobem života. Letní kolonie netopýrů tvoří samice, které během června a července rodí a chovají mláďata a na podzim odlétají na svá zimoviště. Můžeme je najít na bezpečných a klidných místech a to na půdách kostelů, zámků i obytných budov, za dřevěným obložením nebo za trvale otevřenými okenicemi chat, ve štěrbinách pod oplechováním střech či ve škvírách pod prasklou omítkou. Sklepní prostory mohou naopak některým druhům netopýrů sloužit jako zimoviště.

Číst dál...

Bez domácího mazlíčka si neumí život představit 56 % obyvatel Vysočiny

Pořizovací náklady za všechny mazlíčky, které mají obyvatelé Vysočiny v současné době doma, činí průměrně 5 500 Kč. Roční náklady na živobytí mazlíčků v kraji průměrně dosahují výše 14,2 tisíc korun, což odpovídá celorepublikovému průměru. V průměru mají nějakého domácího mazlíčka 3/4 českých domácností. Čtvrtina získala své domácí zvíře darem. Většinu domácích mazlíčků si sami kupují, a to obvykle přímo od chovatele nebo ve zverimexu. Mazlíčci se těší vysoké pozornosti, lidé jim věnují v průměru dvě hodiny denně. A skoro polovina Čechů, by se byla ochotná kvůli nim i zadlužit.

Číst dál...

Krčál povede ČSSD na Vysočině ke změnám

Sociální demokraté z Vysočiny se sešli na výročí vzniku Československé republiky 28.10. ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, aby zhodnotili výsledky voleb a zvolili si nové vedení. Delegáti konference do svého čela opět zvolili staronového předsedu Mgr. et Bc. Petra Krčála.

Číst dál...

VIDEO: ČSSD, ANO, ODS a Starostové podepsali koaliční smlouvu

ČSSD, ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu podepsali v úterý koaliční dohodu pro příští čtyři roky. Hejtmanem kraje Vysočina bude Jiří Běhounek z ČSSD, jeho prvním náměstkem Pavel Franěk z hnutí ANO, náměstkem pro kulturu bude poslankyně Jana Fischerová z ODS, dalšími náměstky hejtmana pak bude Pavel Pacal ze Starostů pro Vysočinu a Josef Pavlík za hnutí ANO.

Číst dál...

VIDEO: Krajské volby na Vysočině vyhrála ČSSD

Sociální demokraté slaví potřetí po sobě vítězství v krajských volbách. Oproti minulým ale oslabili a budou muset hledat koaličního partnera. Vládnutí jednobarevné vlády na Vysočině už podle výsledků letošních krajských voleb nebude možné. Uvnitř článku najdete kompletní výsledky letošních krajských voleb a jména nových zastupitelů.

 

Číst dál...

REKLAMA