OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Regulační poplatky byly od začátku tohoto roku zrušeny a zůstal pouze devadesátikorunový poplatek za lékařskou pohotovost, nemocnice však mají pohledávky ještě z předchozích let, a to v řádech statisíců korun. Upozornila na to mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

 

REKLAMA

„Nemocnice Havlíčkův Brod v současnosti registruje na regulačních poplatcích dluh v hodnotě 348 tisíc korun za roky 2012 až 2014,“ sdělila mluvčí s tím, že z předchozích let, tedy 2008 až 2011, pacienti dluží 394 tisíc korun, ale nemocnice tuto sumu na doporučení právníků odepsala jako nevymahatelnou.

„Jde o cizince nebo pacienty, u nichž nemůžeme dohledat místo pobytu. Náklady na vymáhání dluhu u jednotlivých osob, by tak dosáhly mnohem větší částky, než by byl finanční přínos. Proto jsme se rozhodli na doporučení nemocničního právníka tyto částky odepsat," vysvětlil ekonomický náměstek brodské nemocncice Jiří Hiblbauer.

Dluh z posledních let vymáhá nemocnice u jednotlivých osob, které se v ní nechaly ošetřit a dosud dluh neuhradily. „Jedná se celkem o 560 dlužníků v naší evidenci. Nejvyšší vymáhaná částka činí 6 200 korun,“ pokračovala Petra Černo a doplnila, že se prozatím většina případů řeší formou upomínek.

„Bohužel musíme počítat i s variantou, že tyto peníze nikdy nemocnice neuvidí. Výtěžek z regulačních poplatků byl přitom využíván na zkvalitňování služeb v nemocnici. Takže jsme zvyšovali komfort pro naše pacienty,“ dodal ekonomický náměstek.

Aktuálně se regulační poplatek vybírá pouze za lékařskou pohotovostní službu (LPS) včetně LPS poskytované zubními lékaři. Poplatek se však hradí jen v případě, že nedojde k následnému přijetí pojištěnce do ústavní péče.

Za leden 2015 v brodské nemocnici na regulačních poplatcích vybrali cca 130 tisíc, za únor 2015 cca 122 tisíc korun.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA