Až o padesát procent se navýšily počty ošetřených pacientů na úrazové ambulanci Nemocnice Pelhřimov v souvislosti s letním dováděním a příchodem prázdnin.

„Zejména o víkendech a v pondělí se počty úrazů výrazně navýší. Jde o úrazy způsobené hlavně při práci na zahradě, kutilství a podobných činnostech," upřesnil náměstek pro léčebnou péči Jaroslav Houser. Nárůst se týká i dětských pacientů, kde však jsou problémem spíše sporty jako jízda na koni či inline bruslích.

REKLAMA

Na úrazové ambulanci nejčastěji lékaři ošetřují různé řezné a tržné rány a především popáleniny kůže. Přibývá také pohmožděnin horních i dolních končetin. Jde téměř o stovku případů denně. Výjimkou samozřejmě nejsou sportovní úrazy způsobené při jízdě na kole, inline bruslích, skákání na trampolíně, fotbalu a podobně. „Problém je často způsoben tím, že lidé nepoužívají bezpečnostní helmy a jiné ochranné pomůcky,“ dodal Houser.

Obdobné je to u dětských pacientů. „Začátek léta byl podobný jako v předchozích letech. Závažnějších úrazů, které by vyžadovaly hospitalizaci, je několik do měsíce. V předchozích dnech, kdy venku vládly vysoké teploty, jsme spíše hospitalizovali několik menších dětí s horečkami či střevními problémy. Pak bych však mohl jmenovat zejména pády z koní. Tam je hospitalizace nutností, neboť musíme pacienty po určitou dobu ponechat na sledování,“ prozradil primář dětského oddělení Stanislav Houštěk. Dle jeho slov je především v horkém počasí nutné dbát u dětí na pitný režim a samozřejmě sportovat s rozmyslem. V letních měsících a za pěkného počasí se jednoznačně zvyšuje koncentrace lidí v lesích, na cyklostezkách, koupalištích a v dalších lokalitách sloužících k relaxaci či sportu. A právě zde je riziko vzniku úrazu největší.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA